Flygtningenævnets medlemmer

Flygtningenævnet består af en formand og et antal næstformænd, som er dommere. Herudover består nævnet af et antal medlemmer, som er udpeget efter indstilling fra Advokatrådet og Udlændinge- og Integrationsministeren. Flygtningenævnets sammensætning og organisation er beskrevet i udlændingelovens § 53.

FORMAND:

Landsdommer Henrik Bloch Andersen

FLYGTNINGENÆVNETS NÆSTFORMÆND

MEDLEMMER FRA 
UDLÆNDINGE- OG INTEGRATIONSMINISTERIET

pr. 1. december 2019

Advokatrådet             

  •   Landsdommer Henrik Bitsch
  •   Dommer Nanna Blach
  •   Landsdommer Astrid Bøgh
  •   Dommer Peder Johs. Christensen
  •   Dommer Helle Dietz
  •   Dommer Helle Fløystrup
  •   Landsdommer Karen Hald
  •   Landsdommer Linda Hangaard
  •   Retspræsident Betina Juul Heldmann
  •   Dommer Karsten Tougaard Kristensen
  •   Landsdommer Helle Lund-Andersen
  •   Landsdommer Steen Mejer
  •   Dommer Lone Molsted
  •   Dommer Henrik Munkholm
  •   Dommer Margrete Nissen
  •   Landsdommer Chris Olesen
  •   Dommer Jørgen Bjerkesmoen Petersen
  •   Landsdommer Alex Puggaard
  •   Dommer Lene Sadolin-Holst
  •   Dommer Jan Strange (Tjenestefri)
  •   Landsdommer Peter Mørk Thomsen
  •   Landsdommer Ib Trabjerg
  • Landsdommer Claus Rohde
  • Landsdommer Bo Østergaard
  • Dommer Henrik Munkholm
  • Fuldmægtig Anne Marie Abildskov 
  • Enhedschef Helle Ankersen 
  • Fuldmægtig Hinna Anwar 
  • Enhedschef Sultana Baig
  • Specialkonsulent Niels Rune Brandt
  • Fuldmægtig Tina Bækdahl
  • Fuldmægtig Stine Højlund Nunes Cavalcante (Orlov)
  • Fuldmægtig Helle Clausen-Bruun (orlov)
  • Fuldmægtig Christian Werring Clem
  • Fuldmægtig Line Kromand Danielsen
  • Eydbjørn Djurhuus (tjenestefri)
  • Fuldmægtig Cecilie Dyreborg-Kragh
  • Fuldmægtig Hanan Rachid Eljachi(Orlov)
  • Fuldmægtig Louise Vedel Ellborg
  • Specialkonsulent Caroline Elmberg
  • Kontorchef Jesper Gori
  • Fuldmægtig Mathilde Smedegaard Gulddahl (orlov)
  • Fuldmægtig Judith von Gryer
  • Fuldmægtig Franz Amdi Hansen (tjenestefri)
  • Fuldmægtig Stine Højlund Hansen
  • Specialkonsulent Nanna Jacobsen
  • Fuldmægtig Pernille Drud Jensen
  • Fuldmægtig Christine Vestgaard Johansen
  • Fuldmægtig Dejan Keseric
  • Fuldmægtig Caroline Krogh
  • Fuldmægtig Frederik Sundgaard Land
  • Fuldmægtig Henriette Sundgaard Land
  • Chefkonsulent Majbritt Kinnberg Larsen (orlov)
  • Enhedschef Nicolai Holm Larsen
  • Kontorchef Moya-Louise Lindsay-Poulsen(Orlov)
  • Fuldmægtig Karina Viskum Lisberg
  • Specialkonsulent Marian Lyng Møller
  • Fuldmægtig Astrid Nielsen (orlov)
  • Fuldmægtig Grith Nørgaard
  • Fuldmægtig Cecilie Brandt Opstrup
  • Specialkonsulent Sarah Lambert Oxbøll
  • Fuldmægtig Allan Dyrlund Parbst
  • Fuldmægtig Astrid Kløve Albæk Pedersen
  • Chefkonsulent Tina Pedersen
  • Specialkonsulent Morten Chjeffer Rasmussen
  • Fuldmægtig Morten Viemose Rasmussen
  • Specialkonsulent Anne Udengaard
  • Fuldmægtig Sara Viskum

 

 

  • Advokat Henriette K. B. Andersen
  • Advokat Gitte Holm Bagge (orlov)
  • Advokat Jens H. Bech
  • Advokat Kristine Martin Berg
  • Advokat Rikke Solberg Bruun
  • Advokat Thomas Trier Hansen
  • Advokat Kim Hvam
  • Advokat Claus Emil Engel Johansen
  • Advokat Peter Kragh
  • Advokat Charlotte Krarup
  • Advokat Kristian Højgaard Madsen
  • Advokat Hans Mogensen
  • Advokat Henrik Hasseris Olsesen
  • Advokat Else Præstegaard
  • Advokat Elise Quaade
  • Advokat Klaus S. Rasmussen
  • Advokat Peter Paldan Sørensen
  • Advokat Peter Trudsø
  • Advokat Jens Jørgen VIuff

Senest opdateret: 05-12-2019

Til toppen

Flygtningenævnet | Adelgade 13 | DK-1304 København K | +45 6198 3700 |fln@fln.dk |Digital Post